O PARAFII - parafia

O PARAFII

PARAFIA
W południowej części województwa dolnośląskiego, w Kotlinie Jeleniogórskiej znajdują się niewielkie, ale jakże malowniczo położone miejscowości: Czernica, Płoszczyna, Chrośnica i Janówek. Wchodzą one w skład, erygowanej w 1958 roku, parafii Czernica. Na terenie parafii znajdują się dwa kościoły. Kościół Parafialny Świętego Michała Archanioła w Czernicy oraz kościół filialny Świętej Jadwigi w Chrośnicy. Pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Józef Prokopowicz, który swą funkcję sprawował 28 lat. W 1986 roku opiekę nad parafią objął ksiądz Julian Gronek, a po 10 latach, to jest od roku 1996 posługę kapłańską w parafii Czernica pełnił do 26 czerwca 2016r. ksiądz Zbigniew Pędziwiatr. Od 27 czerwca 2016r. do 15 lutego 2019r. (tj. do chwili śmierci), obowiązki proboszcza parafii pełnił ks. kanonik Marek Mikicionek. Z dniem 28 lutego 2019r. na mocy dekretu Ks. Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, kolejnym proboszczem w parafii Czernica został ks. Tomasz Tytera. Z dniem 10 lipca 2019r. dekretem Ks. Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, ks. Tomasz Tytera dodatkowo objął obowiązki proboszcza Parafii Świętego Wawrzyńca w Dziwiszowie.