DOŻYNKI 2023 - parafia

ARCHIWUM > 2023 ROK

ŚWIĘTO PLONÓW - CZERNICA 2023
9 września 2023

W minioną sobotę mieszkańcy Czernicy, Janówka i Chrośnicy uroczyście dziękowali Panu Bogu oraz rolnikom za zebrane plony ziemi. Z tego tytułu o godzinie 14.00 w kościele parafialnym w Czernicy odbyła się uroczysta Msza święta z udziałem biskupa seniora bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. We Mszy świętej uczestniczył również dziekan ks. Bogdan Żygadło oraz proboszcz ks. Tomasz Tytera. Na koniec liturgii Biskup dokonał poświęcenia przepięknych wieńców dożynkowych przyniesionych przez mieszkańców do świątyni. Po Mszy świętej jej uczestnicy udali się na boisko sportowe w Czernicy, gdzie odbyła się rozrywkowa część Święta Plonów. Zebranych mieszkańców Czernicy, Janówka i Chrośnicy oraz gości powitali: starościna oraz starosta imprezy tj. p. Ewa Smolnicka - Sołtys wsi Czernica oraz p. Wacław Lesik - Przewodniczący Rady Gminy w Jeżowie Sudeckim. Na uczestników imprezy czekała moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Zaraz na wstępie chętni mogli skosztować darmowej zupy gulaszowej, przygotowanej przez członków Rady Soleckiej z Czernicy. Zupka była pyszna i rozeszła się w mig. Dodatkowo na chętnych czekał smaczny bigos przygotowany przez gospodynie z Janówka, kanapki ze swojskim smalczykiem i ogórkiem przygotowanym przez Radę Sołecką z Chrośnicy oraz moc słodkości w postaci ciast wypieczonych przez lokalne gospodynie. W konkursie na najlepsze wypieki I miejsce zajęło ciasto p. S. Żabińskiej, II miejsce ciasto p. M. Cyroń i 3 miejsce p. B. Malczewska oraz wyróżnienie dla p. M. Smolnickiej. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie ciasta były przepyszne. Dodatkowo, aby uprzyjemnić imprezę, organizatorzy przygotowali dużo atrakcji takich jak: przyjazd grupy motocyklistów że stowarzyszenia "Motocyklowe Karkonosze". Przesympatyczni panowie na swoich potężnych maszynach wozili chętnych na krótkie przejażdżki po okolicy. Przez większą część imprezy przygrywał zespół ludowy "Chabry" z Kwieciszowic. Ich występy umilały większą część imprezy. Stajnia "Kasztelan" zapewniła atrakcje w postaci przejażdżek konnych dla najmłodszych. Dla nieco starszych organizatorzy zapewnili przejażdżki bryczką. W stojącym na terenie boiska food trucku firmy MaBaKi z Czernicy, można było kupić pyszną pizze i inne specjały rodem z Włoch. Na spragnionych czekało schłodzone piwko (oczywiście bezalkoholowe ;) i inne napoje. Z Jeleniej Góry przyjechał ambulans wraz z ratownikami medycznymi, którzy zaprezentowali metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Długa kolejka ustawiła się przy punkcie medycznym, gdzie chętne osoby miały możliwość zbadania ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy we krwi. Niektórzy byli lekko zdziwieni widząc swoje wyniki :) Na najmłodszych czekały atrakcje w postaci konkursów i konkurencji sprawnościowych, najlepsi nagrodzeni zostali atrakcyjnymi upominkami. Przez całą imprezę dzięki sponsorowi p. K. Jamrożkowi, najmłodsi mogli bezpłatnie korzystać z dmuchanych zjeżdżalni. Nie zapomniano też o rozrywce dla nieco starszych. Oni również mieli sposobność sprawdzenia się w konkurencjach wymagających sprawności ruchowej. Strażacy z OSP w Czernicy zaprezentowali się ze swoimi nowymi pojazdami oraz sprzętem gaśniczym. Prawdziwą frajdą dla dzieci było posiedzieć w bojowym wozie strażackim. W ogłoszonym konkursie wieńców dożynkowych I miejsce zajęła Czernica, na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno Janówek i Chrośnica. Wieniec z Siedlęcina otrzymał wyróżnienie. Komisja sędziowska nie miała łatwej pracy, ponieważ wszystkie wieńce były małymi dziełami sztuki. Zebrani goście mięli okazję obejrzeć pokaz samoobrony i walki wręcz przygotowany przez zawodników z Klubu Ju-Jitsu ANTEI z Jeleniej Góry. Nasz kolega, mieszkaniec Czernicy p. Janusz Malczewski 3 Dan Ju-Jitsu, wraz ze swoimi uczniami, zaprezentowali skuteczne sposoby radzenia sobie z agresywnym napastnikiem. W godzinach wieczorowych nie zabrakło też tańców przy fantastycznej muzyce serwowanej przez DJ Łukasza.
Przeprowadzenie tak wspaniałej i dobrze zorganizowanej imprezy poprzedzone było tygodniami przygotowań połączonych sił:
- Sołtysa Czernicy p. E. Smolnicka wraz z Radą Sołecką
- Sołtysa Janówka p. Joanna Jamrożek wraz z Radą Sołecką
- Sołtysa Chrośnicy p. Stanisławę Bieniasz wraz z Radą Sołecką
- ks. proboszcza Tomasza Tytery wraz z radą parafialną
- Przewodniczącego Rady Gminy p. W. Lesika
- OSP w Czernicy p. Piotra Leszcza i innych druhów
- przedstawiciela Liturgicznej Służby Ołtarza p. O. Mazurkiewicza
i wszystkich innych osób, które przyczyniły się do przygotowania i przeprowadzenia Święta Plonów.

Dziękujemy za ogrom włożonej pracy, było fantastycznie!