REMONT DACHU KOŚCIÓŁ PARAFIALNY 2020 - parafia

Przejdź do treści

Menu główne:

REMONT DACHU KOŚCIÓŁ PARAFIALNY 2020

ARCHIWUM

REMONT - WYMIANA POSZYCIA DACHU KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO
PW. ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA W CZERNICY


I. Właściwie, po co ten remont dachu?

Na przestrzeni kilku minionych lat, wskutek intensywnie zmieniających się warunków atmosferycznych tj. silnie wiejących wiatrów w połączeniu i intensywnymi opadami, kilkukrotnie dochodziło do poważnych naruszeń poszycia dachu oraz zalania wewnętrznych ścian budynku w Kościele Parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Czernicy (zobacz foto). Następujące po sobie kolejno uszkodzenia struktury dachu i znaczących ubytków poszycia (dachówek) doprowadziły do możliwości zaistnienia katastrofy budowlanej. W trosce o bezpieczeństwo wiernych oraz bezpieczeństwo zabytkowego kościoła, na wniosek proboszcza parafii ks. Tamasza Tytery uprawnione podmioty dokonały fachowej ekspertyzy stanu technicznego kościoła. Z przedmiotowej ekspertyzy jednoznacznie wynika, że dach wymaga natychmiastowej interwencji. Po konsultacji z Radą Parafialną/Ekonomiczną, a także mieszkańcami Czernicy i Płoszczyny, podjęta została decyzja o wymianie poszycia dachu.

II. Wstępna kalkulacja kosztów.

Wstępna kalkulacja kosztów wymiany poszycia dachu opiewa na kwotę 360 tys. zł

III. Dokumentacja i działania zmierzające do pozyskania dofinansowania przedsięwzięcia.  

W ramach pozyskania środków na sfinansowanie naprawy dachu zwrócono się z wnioskami do podmiotów zewnętrznych:
  • Ministerstwa Kultury
  • Urzędu Marszałkowskiego
  • Urzędu Gminy w Jeżowie Sudeckim
Jako, że procedura występowania z wnioskami o dofinansowanie do powyższych instytucji jest bardzo skomplikowana, podjęta została decyzja o wynajęciu uprawnionej osoby, która zawodowo zajmuje się przygotowywaniem i składaniem takich wniosków. Po kilkumiesięcznym gromadzeniu potrzebnych dokumentów (po drodze problemy z wprowadzonym stanem epidemicznym) i wymianie korespondencji przyznane zostały dotacje w wysokości:
  • Ministerstwo Kultury - 130 tys. zł
  • Urząd Marszałkowski - 30 tys. zł
  • Urząd Gminy w Jeżowie Sudeckim - 50 tys. zł
Pozostałą kwotę parafia musi zapewnić we własnym zakresie. W tej kwestii wierni naszej parafii zobowiązali się wspomóc finansowo projekt.
W czerwcu br. podpisane zostały odpowiednie umowy z w/w podmiotami, a na początku lipca br. w drodze przetargu wyłoniony
został wykonawca tj. Firma Dekarska Daro-Dach z Siedlęcina.

IV. Rozpoczęcie prac...

Jako, że nie jesteśmy mistrzami dekarstwa, postęp prac prezentować będziemy w formie dokumentacji fotograficznej. Każde zdjęcie opatrzone jest datą wykonania. Miłego oglądania :)
  

Relacja fotograficzna
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego